କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଦୁଇଟି ବିଲ୍ ଗୁରୁବାର ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ ହୋଇଛି। ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ପଞ୍ଜାବ , ହରିୟାଣା ସମେତ ଅନେକ ଜାଗାରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ଦେଖାଦେଇଛି। କଂଗ୍ରେସ ବିଲ ଗୁଡିକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ବେଳେ ଶିବସେନା ଏବଂ ଏନସିପି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ଏ ନେଇ ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏନସିପି ମୁଖ୍ୟ ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ଏହି ବୈଠକ ବିଲ୍ ଉପରେ କ’ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ସେନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ଶିବସେନା ଏହି ବିଲକୁ ବିରୋଧ କରିନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏହି ବିଲ୍ ଆଗତ ହେବା ପରେ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କ’ଣ ହେବ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର ହୋଇ ନାହିଁ।

ପ୍ରଥମେ କୃଷକମାନେ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ (ପଦୋନ୍ନତି ଏବଂ ସରଳୀକରଣ) ବିଲ୍ 2020 ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତତା ଏବଂ କୃଷି ସେବା ବିଲ୍ 2020 ଉପରେ ‘କୃଷକ’ (ସଶକ୍ତିକରଣ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା) ବିଧେୟକ ଗୁରୁବାର ଲୋକସଭାରୁ ପାରିତ ହୋଇଛି। ସରକାର ଏହି ବିଲ୍ ପାସ୍ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଶିରୋମଣି ଅକାଲୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ବଡ ଝଟକା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବିରୋଧୀ ଏବଂ ଶିରୋମଣି ଅକାଳୀ ଦଳଙ୍କ ବିରୋଧ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ଶକ୍ତି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପକାଉଛନ୍ତି। ମୁଁ ମୋର କୃଷକ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀ ମାନଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରୁଛି ଯେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ (ଏମଏସପି) ଏବଂ ସରକାରୀ କ୍ରୟ ସ୍ଥିର ରହିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *