cocunut day

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ 2 ସେପ୍ଟେମ୍ବର କୁ ବିଶ୍ୱ ନଡ଼ିଆ ଦିବସ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଏ |ନଡ଼ିଆ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହ କରିବା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆଜି ନଡ଼ିଆ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ |

ନଡ଼ିଆ ଗଛର ପ୍ରତେକ ଭାଗ କାମରେ ଲାଗିଥାଏ | ଫଳଠାରୁ ,ନଡ଼ିଆ ପାଣି, ଫୁଲ,ବହୁ ,ଗାଣ୍ଡି ସହ ଚେରର ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଉପକାରିତା ଅଛି |

ନଡ଼ିଆ ଦିବସର ଇତିହାସ:

ବିଶ୍ୱ ନଡ଼ିଆ ଦିବସର ପ୍ରଥମ ଉତ୍ସବ 2009 ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଉତ୍ସବ ହେଉଛି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଅର୍ଥନୈତିକ ତଥା ସାମାଜିକ ଆୟୋଗର ଏସିଆ ଏବଂ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ (UN-ESCAP) ର ଫ୍ଲାଗସିପ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା APCC ର ମୂଳ ଦିବସକୁ ସ୍ମରଣ କରିଥାଏ | ଆଇସିସି( ICC) କିମ୍ବା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନଡ଼ିଆ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ​​| ନଡିଆ ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଏହାର ଅଗଣିତ ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ବିଶ୍ୱ ନଡ଼ିଆ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ |

ନଡ଼ିଆର ଉପକାରିତା:

ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନଡ଼ିଆ ବେଶ୍‌ ଉପକାରୀ। ନଡ଼ିଆରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଭିଟାମିନ୍‌, ପୋଟାସିୟମ୍‌, କ୍ୟାଲସିୟମ୍‌, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍‌, ଫାଇବର ସହ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ଓ ଆଣ୍ଟି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ ଗୁଣ ରହିଛି, ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉପକାରୀ ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରତିଦିନ ନଡ଼ିଆ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ହାଇଡ୍ରେଟ୍‌ ରହିଥାଏ। ଏଥିସହ ରକ୍ତଚାପ, ଓଜନ, ଡାଇବେଟିସ୍‌ ଆଦି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହେ।

ବିଶ୍ୱ ନଡ଼ିଆ ଦିବସ 2020 ର ବିଷୟବସ୍ତୁ:

ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱ ନଡ଼ିଆ ଦିବସ 2020 ର ବିଷୟବସ୍ତୁ ହେଉଛି – “ବିଶ୍ୱକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନଡିଆରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତୁ” | ଅନ୍ୟ ବର୍ଷ ପରି ଥିମ୍ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନଡ଼ିଆ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା |

ଭାରତର ସଂସ୍କୃତି ଅନୁଯାଇ ନଡ଼ିଆର ଉପକାରିତା ବହୁତ ରହିଅଛି | ପ୍ରତେକ ପୂଜାରେ ନଡ଼ିଆ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ରୂପେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *